Motto: ÚKOL MUSÍ BÝT SPLNĚN.
2 (2).JPG
2 (1).JPG
4 (2).JPG
4 (1).JPG
Ořechov si připomněl seskok parašutistů, kteří pomohli s atentátem na Heydricha.
Kolem tisícovky lidí si v sobotu 25.dubna v Ořechově na Jihlavsku připomnělo 73. výročí seskoku parašutistické skupiny Out Distance, 100. výročí narození velitele výsadku Adolfa Opálky a zároveň 70 let od konce druhé světové války. Členové výsadku se spolupodíleli na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Pietního aktu u Opálkova pomníku v obci se zúčastnil také příslušník zahraničního odboje za druhé světové války a člen paradesantního výsadku Platinum - Pewter generál Jaroslav Klemeš a jeden z posledních žijících českých pilotů RAF Emil Boček, členové Klubů výsadkových veteránů v Chrudimi a Jindřichově Hradci.
U Ořechova poblíž Telče se výsadek v březnu 1942 uskutečnil omylem, plánován byl u Jičína. Třem parašutistům se podařilo z Vysočiny dostat i díky pomoci tamních obyvatel. Velitel výsadku Opálka po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v červnu 1942 našel smrt v pražském kostele svatého Cyrila a Metoděje. Další člen, Ivan Kolařík, se v bezvýchodné situaci otrávil. Třetí z parašutistů Karel Čurda se stal konfidentem gestapa a po válce byl popraven.
K pořadatelům vzpomínky patří kromě obce i Československá obec legionářská a kluby vojenské historie. Velkým tahákem slavnosti jsou také seskoky příslušníků 43.vpr. z Chrudimi.
1.jpg
02.05.2015 10:05:24
kvvprostejov
Prezident klubů výsadkových veteránů v ČR
Prezident klubů výsadkových veteránů v ČR
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one